Aktualności

Ulice otwierane w grudniu i na początku 2024 r.

Do końca 2023 roku na Mokotowie kierowcy, piesi i rowerzyści skorzystają z nowo otwartych ulic. Przejezdny będzie ciąg czterech przebudowanych ulic o łącznej długości 2,5 km, od placu Unii Lubelskiej aż do Czerniakowskiej. Ruch drogowy wraca też na kluczowe dla dzielnicy Mokotów skrzyżowanie Gagarina, Spacerowej i Belwederskiej. Włączanie ruchu drogowego na całym ciągu będzie rozłożone na kilka dni.

Plac Unii Lubelskiej

Pod koniec roku na placu Unii Lubelskiej wróci organizacja ruchu sprzed budowy tramwaju. Ulice Goworka i Spacerowa zostaną otwarte również dla kierowców – ruch będzie się odbywał w jednym kierunku, w dół, do Belwederskiej.

Otwarta Spacerowa, Gagarina do Czerniakowskiej

Wraca ruch na skrzyżowaniu z Belwederską, będzie można pojechać prosto, ze Spacerowej w Gagarina. Otwarta zostanie północna jezdnia ulicy Gagarina, na odcinku od Belwederskiej do Sieleckiej. Będą tu dwa pasy, po jednym w każdym kierunku. Dalej, od Sieleckiej do Czerniakowskiej, przejezdne będą już obie nitki drogi.

Które autobusy wracają na Gagarina

Linie 131, 167, 168, 501, 519, 522, N31 i N81 jeżdżą Goworka i Spacerową w jednym kierunku – do Belwederskiej. Teraz linie 131, 167, 168, N31 i N81 pojadą dalej prosto Gagarina. Na trasę przebiegającą Gagarina i Belwederską wrócą autobusy linii 180. Przestanie obowiązywać objazd Nabielaka i Sułkowicką. Otwartym fragmentem Puławskiej, przed pl. Unii Lubelskiej, będą kursowały autobusy 222 i N37. Linia 119 w kierunku Wiśniowej Góry pojedzie przez Batorego, Waryńskiego, Goworka, Spacerową, Belwederską i Chełmską.

Dalsze etapy zmian w organizacji ruchu

Na ferie zimowe zaplanowane jest rozpoczęcie budowy nowego ciepłociągu i torów tramwajowych na skrzyżowaniu Belwederskiej z Dolną i Chełmską. Jest to fragment, którego wykonawca nie mógł zbudować we wcześniejszym etapie, ze względu na konieczność zapewnienia objazdów. Warunkiem rozpoczęcia prac w tym miejscu jest udrożnienie skrzyżowania Belwederskiej i Gagarina. Start tego etapu jest uzależniony od pogody. 

Wykonawca tramwaju do Wilanowa – Budimex – planuje też w styczniu zmiany na dwóch kolejnych skrzyżowaniach. Przy Witosa i przy Wilanowskiej ruch drogowy będzie odbywał się już przez nowo zbudowane, gotowe tory tramwajowe. Roboty budowlane zostaną przerzucone na drugą część skrzyżowań. W pierwszym kwartale 2024 roku ruch drogowy w Wilanowie Królewskim i Wysokim ma być przełożony na nowo zbudowaną jezdnię.

Kiedy ruszy tramwaj?

Na termin uruchomienia tramwaju do Wilanowa wpłynął szerszy zakres przebudowy ciepłociągów na Mokotowie. Gdy wykonawca odsłonił rury okazało się, że ich część, wybudowana kilkadziesiąt lat temu, jest w złym stanie technicznym. Zapadła decyzja o budowie 8 km rur ciepłowniczych, co zapewni mieszkańcom sprawność działania instalacji na wiele lat. Nowy harmonogram, zmieniony przez przebudowę rur ciepłowniczych zakłada niewielkie przesunięcie terminów.

Tramwaj po ulicy Gagarina pojedzie na wiosnę 2024 roku, a do Wilanowa dotrze wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w 2024 roku.