Aktualności

Punkt informacyjny w domku mauretańskim

Punkt informacyjny budowy tramwaju do Wilanowa znajduje się na Mokotowie, ul. Puławska 55 w Domku Mauretańskim. Czynny jest od poniedziałku do środy w godzinach 14-19.

Można w nim uzyskać wszelkie informacje związane z budową. Oprócz tego to okazja, by obejrzeć ten obiekt od środka. 

Budynek o orientalnych dekoracjach i ostrych gotyckich łukach to Domek Mauretański – pamiątka po orientalnych zainteresowaniach XVIII-wiecznej arystokracji (marszałkowej Lubomirskiej), dla której powstał park (obecnie pn. „Morskie Oko”) wokół Pałacyku Szustrów z pawilonami.

Obiekt wpisany do rejestru zabytków pod numerem 454/3. Zaprojektowany został przez Szymona Bogumiła Zuga dla Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej – w drugiej połowie XVIII w. (1776 r.) jako glorietta flamandzka. Na zlecenie kolejnej właścicielki, Anny Dunin-Wąsowiczowej przebudowany został na początku XIX w. przez architekta Henryka Marconiego, który dokonał przebudowy całego założenia pałacowo – parkowego, w tym i glorietty. Budynek uzyskał wówczas kształt w stylu romantycznym z orientalnymi ozdobami. zdjęcie z lat 20 XX w. (za wikimapia.org). Więcej informacji można znaleźć na stronie zabytek.pl.