Aktualności

prace na Dolnym Mokotowie

Przed końcem ubiegłego roku kierowcy wrócili na ulice Goworka i Spacerową a Gagarina odzyskała połączenie z Belwederską. Autobusy i indywidualni kierowcy mogą już korzystać z tego ciągu ulic o długości 2,5 km. W najbliższych dniach rozpoczną się prace na kolejnym odcinku trasy tramwajowej do Wilanowa, czyli skrzyżowaniu ulic: Belwederskiej, Sobieskiego, Dolnej i Chełmskiej.

Rozpoczęcie prac w tym miejscu zapowiadane jest na początek ferii zimowych, czyli poniedziałek 15 stycznia, jednak na zmianę terminu mogą wpłynąć niekorzystne warunki pogodowe. Wykonawca tramwaju do Wilanowa – firma Budimex – wybuduje torowisko, które przetnie skrzyżowanie. Jest to fragment trasy tramwajowej do Wilanowa, której wykonawca nie mógł zbudować we wcześniejszym etapie, ze względu na konieczność zapewnienia objazdów i dostaw ciepłej wody na Mokotów. Warunkiem rozpoczęcia prac było udrożnienie skrzyżowania Belwederskiej i Gagarina, które zostało otwarte pod koniec ubiegłego roku.

Co trzeba przebudować?

Oprócz budowy jezdni, torów, wspólnych przystanków tramwajowo-autobusowych, chodników, dróg rowerowych i całej infrastruktury naziemnej na skrzyżowaniu, niezbędne są również prace związane z infrastrukturą podziemną. Przebudować trzeba ciepłociąg, kable energetyczne, kable teletechniczne, kable zasilające STOEN, wodociągi i gazociągi, a także kanalizację. Przebudowa ciepłociągu zacznie się w maju, a skończy się we wrześniu. Z początkiem roku szkolnego przez skrzyżowanie będzie już jeździł tramwaj. Przez cały czas przebudowy utrzymany będzie ruch drogowy w relacji północ – południe, po Sobieskiego i Belwederskiej. Okresowo zamykane będą wyloty ulic Dolnej lub Chełmskiej.

Jaka organizacja ruchu od ferii?

W pierwszym etapie, trwającym od 15 stycznia do końca maja, wykonawca zamknie wylot ul. Chełmskiej w ul. Belwederską. Ulicą Chełmską samochody dojadą najdalej do ul. Górskiej. Na ul. Sobieskiego od strony Wilanowa będą dwa pasy –  jeden do skrętu w lewo w Dolną, a drugi do jazdy prosto. Na Belwederskiej, od strony centrum, zostanie jeden pas, z którego kierowcy skręcą w prawo w Dolną albo pojadą prosto. Kierowcy jadący ul. Dolną będą skręcać w prawo w Jana III Sobieskiego albo w lewo – w Belwederską. Objazd do ulicy Chełmskiej pobiegnie ulicami: Belwederską, Gagarina i Czerniakowską.

Zmiany dla pasażerów i pieszych

Nie zmienią się trasy autobusów kursujących Sobieskiego i Belwederską, natomiast na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy jeżdżące Chełmską i Dolną. Autobusy linii 119 – w kierunku Wiśniowej Góry – z ulicy Spacerowej pojadą prosto w Gagarina, a następnie Sielecką do Chełmskiej i swojej stałej trasy. W przeciwnym kierunku, do krańca Rakowiecka-Sanktuarium, z ulicy Chełmskiej skręcą w Sielecką i dalej Gagarina, Belwederską i Bagatelą, przez plac Unii Lubelskiej oraz Boya-Żeleńskiego, Waryńskiego i Puławską dojadą do Rakowieckiej, czyli do końcowego odcinka swojej normalnej trasy. Autobusy linii 141 w obydwu kierunkach nie będą jeździły ulicą Chełmską. Ominą ją Belwederską i Gagarina. W obydwu kierunkach trasę zmienią autobusy linii 107 – z Czerniakowskiej skręcą w Gagarina i następnie Sielecką dojadą do Chełmskiej.

Będą zmiany także w komunikacji nocnej. Autobusy linii N31 i N81 zostaną skierowane w obydwu kierunkach bezpośrednio ulicą Belwederską. Uruchomiona zostanie dodatkowa linia nocna Z31, której autobusy będą kursowały pomiędzy Dworcem Centralnym a Małymi Siekierkami przez Sielce.

Przystanek autobusowy na ulicy Belwederskiej w kierunku centrum zostanie przesunięty kilkadziesiąt metrów dalej za skrzyżowanie z Chełmską. Będą tu stawały autobusy linii 116, 141, 166, 503 i E-2 oraz nocnych N31 i N81.

Pasy przez Chełmską będą nieczynne. Piesi przejdą po drugiej stronie skrzyżowania.

Na których ulicach prace zakończą się najszybciej?

Od połowy 2024 r. wykonawca będzie stopniowo udostępniał przebudowane ulice na Dolnym Mokotowie. Na przełomie czerwca i lipca 2024 ma zostać otwarta druga jezdni ulic Spacerowej i Goworka. Na przełomie maja i czerwca nastąpi otwarcie drugiej jezdni na ul. Gagarina. Pod koniec pierwszej połowy roku na skrzyżowaniach z Witosa i z Wilanowską ruch drogowy będzie odbywał się już przez nowo zbudowane, gotowe tory tramwajowe. Także w tym czasie ruch drogowy w Al. Rzeczypospolitej i na Sobieskiego będzie stopniowo przekładany na nowo zbudowane jezdnie.

Kiedy ruszy tramwaj?

Harmonogram jest zmieniony ze względu na znacznie większy zakres prac związanych z siecią ciepłowniczą. Tramwaj na ulicy Gagarina, do terminala przy ul. Czerniakowskiej, pojedzie już wiosną 2024 roku, a do Wilanowa dotrze wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w 2024 roku. Trasa tramwajowa na Stegny, wzdłuż ul. Św. Bonifacego, gotowa będzie na przełomie 2024 i 2025 roku.